Jak funkcjonuje flora jelitowa?
Aby zrozumieć dlaczego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu dobroczynnej mikroflory należy poznać mechanizm działania bakterii w jelitach. Układ trawienny to miejsce bogate w drobnoustroje zarówno te pożyteczne jak i te niekorzystne.
Naturalna flora jelitowa uczestniczy w procesie trawienia i jej obecność jest niezbędna.
Flora patogenna nie pełni pożytecznych funkcji I jest zagrożeniem dla zdrowia stada, (np. E.Coli, Shigella sp., Salmonella sp.).
Jeśli te dwie grupy drobnoustrojów pozostają w równowadze drób jest zdrowy, a procesy trawienia i wchłaniania przebiegają prawidłowo. W sytuacji jednak, gdy flora naturalna zaczyna ustępować pola niekorzystnej zaczyna ona wtedy dominować. Obserwujemy widoczne pogorszenie strawności paszy, występują biegunki oraz powstają stany zapalne.
Praktyczne zastosowanie probiotyków w chowie zwierząt.
PRZED WPROWADZENIEM STADA
- PRZED WNIESIENIEM ŚCIÓŁKI
Należy wykonać bioasekurację całego kurnika. Celem jest zasiedlenie środowiska kurnika tzn. wszystkich powierzchni: posadzek, ścian, sufitów, tak aby powstał biofilm pożytecznych mikroorganizmów utrudniających rozwój patogenów.
Zabieg wykonać poprzez: oprysk 10% roztworem preparatu ProBio Asekuracja, np. z użyciem myjki wysokociśnieniewej – temperatura na myjce musi być nie wyższa niż 350C - na kurnik dajemy 10 litrów Probio Asekuracja. Zabieg jednorazowy.
- BIOASEKURACJA ŚCIÓŁKI
Ma na celu zasiedlenie i penetrację warstwy ściółki przez pożyteczne mikroorganizmy, a w efekcie zablokowanie procesów gnilnych i emisji odorów oraz poprawę dobrostanu zwierząt.
Zabieg wykonać poprzez: oprysk czystym preparatem ProBio Asekuracja w ilości 5l/100m2.
Zabieg jednorazowy.
PO WPROWADZENIU STADA
- BIOASEKURACJA
opryski pomieszczeń hodowlanych i drobiu
Zabieg wykonać poprzez: ProBio Asekuracja 1 do 2l/100m2 – zabieg wykonujemy zaraz po wstawieniu piskląt a następnie od 8 dnia po wstawieniu do końca cyklu 1 x tydzień.
Aby dokładnie wykonać zabieg cały kurnik dzielimy na 2 częsci w kurniku do 1500m2 lub 4 części w kurnikach większych niż 1500 m2 i na każdą wypryskujemy pełny opryskiwacz zawierający ProBio Asekuracja plus woda do pełna.
REWITALIZACJA WODY
ProBiotyk (em15) dla drobiu dodany do wody wspomaga utrzymanie równowagi w mikroflorze przewodu pokarmowego, wzmacnia odporność i kondycję drobiu, poprawia przyswajalność pasz.
Zabieg wykonać poprzez: podanie do systemu pojenia preparatu ProBiotyk (em15) dla drobiu w ilości: 1L/2000L wody.
Koniecznie podać do picia w dniach zmiany rodzaju paszy np. ze Startera na Grovera.
Należy stosować od 2 do 5 tygodnia, co 3 dni.
Wprowadzając pożyteczne mikroorganizmy do środowiska, (dojelitowo lub w otoczenie) zasiedlając zabezpieczamy przed rozwojem patogenów. Probiotyki rozcięczamy z wodą, paszą lub w formie zamgławiania i oprysku. Technologia nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych wystarczy opryskiwać plecakowy, lub zraszacze.
Gwarancją skuteczności jest jednak systematyczne stosowanie.